Skip Navigation Links
 • Ana Sayfa
 • Klinikler
 • BURSA
 • Uludağ Üniversitesi Nöroşirürji
 • Uludağ Üniversitesi Nöroşirürji

  GENEL BİLGİLER

  KURUM TÜRÜ ÜNİVERSİTE HASTANESİ
  KURUM ADI ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, TIP FAKÜLTESİ
  KLİNİĞİN ADI NÖROŞİRÜRJİ ANABİLİM DALI
  ŞEHİR BURSA
  ADRES Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroşirürji Anabilim Dalı, Görükle kampüsü, 16059, BURSA (http://tip.uludag.edu.tr/beyin-cerrahisi )
  TELEFON 0-224-295-27-40
  FAKS 0-224-295-27-41
  WEB SİTESİ (http://norosirurji.uludag.edu.tr) ve (https://twitter.com/Neurosurgery16)

   

  KLİNİĞİN FİZİKİ İMKANLARI (ALTYAPI BİLEŞENLERİ)

  KAPASİTE   TEKNOLOJİ
  SERVİS YATAĞI SAYISI 33 CERRAHİ MİKROSKOP SAYISI 4
  YOĞUN BAKIM YATAĞI SAYISI 8 C KOLLU
  HAFTALIK AMELİYAT MASASI 30 ULTRASONİK ASPİRATÖR
  KLİNİĞE AİT YOĞUN BAKIM İNTRAOPERATİF USG  
  ARAŞTIRMA LABORATUARLARI
  KLİNİK BÜNYESİNDE VEYA AYNI KURUM İÇİNDE
  İNTRAOPERATİF BT  
  MİKROCERRAHİ İNTRAOPERATİF MR  
  ANATOMİ İNTRAOPERATİF ANJİYO  
  MOLEKÜLER NÖRONAVİGASYON  
  DİĞER (BELİRTİNİZ) Vasküler STEREOTAKSİ SİSTEMİ
      STEREOTAKTİK RADYOCERRAHİ  

   

  YILLIK ORTALAMA AMELİYAT SAYILARI

  NÖROONKOLOJİ 700 BASİT SPİNAL 280 PERİFERİK SİNİR 20
  NÖROVASKÜLER 120 KOMPLEKS SPİNAL 120 PEDİATRİK 100
  NÖROTRAVMA 100 FONKSİYONE 10 RADYOCERRAHİ  

   

  KLİNİĞİN TARİHÇESİ

  Uludağ Üniversitesi 1975 yılında İstanbul Üniversitesinden gelen bir akademisyen gurubunca kuruldu. Uludağ Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği (Nöroşirürji) ise 1977 yılında Dr.Teoman Cordan tarafından kuruldu ve aynı yıl Sağlık Bakanlığı’nca resmen akredite edildi. Dr.Teoman Cordan 1959 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra 1962 yılında Münih Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve sinir cerrahisi kliniğindeki resmi asistan eğitim programına katılarak Prof. Rudolf Zencker den 2 yıl asistanlık eğitim aldı. 1964 yılında Stutgart’a giden Dr.Cordan asistanlık eğitiminin kalan 5 yılını Prof.Freidreich Pampus’un kliniğinde tamamladı. 1969 yılında Türkiyeye dönen Dr. Cordan aynı yıl Prof. Dr. Nurhan Avman’ın bölüm başkanı olduğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinden uzmanlığı aldı ve Ankara Numune hastanesinde uzman olarak çalışmaya başladı. 1977 yılında doçent ünvanı alan Dr. Cordan aynı yıl Bursa Tıp Fakültesi Nöroşirürji kliniğini kurmak üzere davet aldı. Daveti kabul eden Dr. Cordan Göğüs hastalıkları hastanesi içinde bulunan Kalp Damar Cerrahisi kliniğiyle aynı serviste 10 yataklı bir Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniği kurdu. 6 ay içinde ayrı bir serviste 20 yataklı bir Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniği kuruldu. Yine aynı yıl İngilterede uzmanlık eğitimini tamamlamış olan Dr. Ender Korfalı uzman olarak ve Ankara Numune hastanesinde kıdemli asistan olan Dr. Kaya Aksoy klinik kadrosuna katıldı.

  1984 yılında Dr. Ender Korfalı Anabilim dalı başkanı oldu. Klinik hızla gelişerek haftada 1 gün olan ameliyat odası sayısı yetmeyerek, haftanın her günü modern operasyon mikroskopları ile ameliyat yapılan 3 ameliyat odasına ve yapılan ameliyat sayıları 1977’de 78’den, 1980’de 266’ya, 1985’te 427’ye ve 2000 yılından itibaren 1500 sayılarına yükseldi.

  1992 de Görükle kampüsündeki yeni üniversite hastanesine taşınıldı ve modern bir klinik ve yoğun bakım ünitesi ile gerçek bir akademik anabilim dalına gelişimini hızlandırdı. Anabilim dalı akademik kadrosu genişledi ve 1987 yılında Dr. Muammer Doygun, 1993 yılında Dr. Ahmet Bekar, 1997 yılında Dr. Selçuk Yılmazlar, 1999 yılında Dr. Şeref Doğan, 2003 yılında Dr. Hasan Kocaeli ve 2009 yılında Dr. M. Özgür Taşkapılıoğlu akademik kadroya katıldı. Uludağ Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi asistan eğitim programı 2005 yılında European Association of Neurosurgical Societies (EANS) tarafından akredite edildi.

  2011 yılında Prof. Dr. Selçuk Yılmazlar kliniğin 3. Anabilim dalı başkanı olarak atandı. Haftalık geleneksel nörolojik bilimler konseyi ve otopsi toplantıları dışında nöroradyoloji ve nöropatoloji toplantıları organize edilerek eğitim disiplinler arası hale getirildi. Aylık mortalite ve morbidite toplantıları yapılması rutinleşti. Dergi klubü toplantıları sayesinde asistan ve öğrenciler akademisyenliğe özendirildi. Deney hayvanı, vasküler ve anatomik araştırma laboraturları ile bilimsel çalışma teşvik edildi. Asistanlık bitirme tezleri deney hayvanı modelleri dışında anatomik kadaverik çalışmalar şeklindede yapılmaya başlandı.

  Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi hastanesinin hasta bakım standartlarının Türk Standartları Enstitüsü (ISO-9001) ve takiben Joint Commission International (JCI) tarafından akredite edilmesiyle ulusal ve uluslararası seviyede olduğu belgelendi. Bu gün itibari ile Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroşirürji Anabilim Dalı kompleks kafa kaide cerrahisi, vasküler, nöroonkolojik, spinal ve pediatrik olguların opere edildiği modern ameliyathaneleri, klinik ve nöroyoğun bakım üniteleri ve laboratuarları ile eğitimin ve toplumun hizmetinde bir klinik olarak çalışmaktadır.

   

  KLİNİK ÇALIŞANLARINA AİT BİLGİLER (SORUMLULAR, UZMANLAR, ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ)

  İDARİ GÖREVİ ÜNVANI AD SOYAD E-mail İLGİ ALANI 1 İLGİ ALANI 2 İLGİ ALANI 3
  ANABİLİM DALI BŞK PROF. DR. Selçuk YILMAZLAR selsus@uludag.edu.tr KAFA TABANI CER NÖROONKOLOJİ ENDOSKOPİK KAFA TAB
  EĞİTİM SORUMLUSU PROF. DR. Ahmet BEKAR abekar@uludag.edu.tr FONKSİYONEL NÖROONKOLOJİ NÖROTRAVMA
  EĞİTİM SORUMLUSU DOÇ. DR. Şeref DOĞAN hkocaeli@ludag.edu.tr SPİNAL NÖROTRAVMA NÖROTRAVMA
  EĞİTİM SORUMLUSU DOÇ. DR. Hasan Kocaeli sdogan@uludag.edu.tr NÖROVASKÜLER NÖROONKOLOJİ ENDOVASKÜLER
  EĞİTİM SORUMLUSU YRD.DOÇ.DR. M. Özgür Taşkapılıoğlu ozgurt@uludag.edu.tr PEDİATRİK NÖROTRAVMA NÖROTRAVMA

   

  BİZE İLETMEK İSTEDİĞİNİZ DİĞER KONULAR