Skip Navigation Links

Başkanın Yeni Yıl Mesajı

Türk Nöroşirürji Ailesi'nin Değerli Üyeleri,

2016 yılını bitirmek üzereyiz. Bu yıl ülkemiz açısından sıkıntılarla dolu bir yıl oldu. Ülkemizin değişik yerlerinde gerçekleşen terör saldırılarında çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti.  Yine terörle mücadele sırasında asker ve polis çok sayıda güvenlik görevlimiz şehit oldu. Ülke demokrasimiz bir askeri darbeyle karşı karşıya kaldı ve halkımızın cesur müdahalesi ve demokrasiye sahip çıkan silahlı kuvvet mensuplarının  yardımıyla darbe atlatıldı. Tüm bunların yanında camiamız çok değerli üyelerinin kaybıyla  bir kat daha sarsıldı.Terör saldırılarında hayatını kaybeden yurttaşlarımıza, şehitlerimize ve kaybettiğimiz üyelerimize tanrıdan rahmet diliyorum.

Bugünlerde moralimiz bozuk. Sabahlara hüzünle, kaygıyla başlasak da, bizler beyin cerrahıyız. Dünyanın en zor işini yapıyoruz. Yaptığımız işin ne kendi dertlerimizden ne de etrafımızdaki dünyada olan bitenden etkilenmeye tahammülü var. Her zaman  olduğu gibi bu güzide camianın üyelerinin her şartta, her koşulda işlerini en iyi şekilde yaptıklarına,  yapacaklarına eminim.

Değerli Üyelerimiz, belli aralıklarla sizlere yönetim kurulumuzun faaliyetlerini bildirmeyi kurumsal ve şeffaf yönetim anlayışımızın gereği olarak, görevimiz bildik. Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı sizlerin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğu yerine getirmek için özveriyle çalışmaktadır. Bu vesileyle sizlere  son dönem faaliyetlerimizi duyurmak isterim.

 1. Daha önceden sizleri bilgilendirdiğim gibi iktisadi işletmemiz ve derneğimizin hesapları uluslararası bağımsız denetim kuruluşu De Loitte tarafından her ay denetlenmektedir. Bu çerçevede yapılan tüm harcamalar, tüm gelirlerimiz incelenmekte ve bir rapor halinde sunulmaktadır. Bildiğiniz gibi denetleme firması, raporlarını maliye bakanlığının ilgili birimlerine de göndermektedir.

 2. Uluslararası yayın redaksiyonu firması Enago ile de işbirliğimiz sürmekte, üyelerimiz bu hizmetten yararlanmaktadır. Örnek olmak üzere geçtiğimiz ay, 6 yayın derneğimiz aracılığıyla Enago'ya yollanmış ve bu hizmetin bedeli olarak derneğimiz tarafından 1890 tl üyelerimiz adına ilgili kuruluşa ödenmiştir.

 3. Eğitim ve Öğretim alt gruplarımızın bilimsel toplantıları, bölgesel bilimsel toplantılar başarıyla yürütülmektedir. Spinal Sempozyum, TNA Sempozyumu ve TURNOG toplantısı başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılarda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

 4. Seçim döneminde vaadlerimiz arasında yer alan, özellikle periferde çalışan genç meslektaşlarımıza yönelik olarak planladığımız  tanı tedavi rehberinin hazırlıkları sürmektedir. Bu amaçla iki toplantı gerçekleştirilmiş, görev alan arkadaşlarımız kongre öncesinde rehberimizi tamamlamak üzere çalışmaktadırlar.

 5. Dernek web sitemiz uzun zamandır değişmemişti ve ara yüz kullanışlı değildi. Web sitemizin yenilenmesi için yaptığımız çalışma büyük ölçüde tamamlandı. Yeni site hizmete girdi, ancak tüm fonksiyonları henüz kullanıma açılmadı. Spinal sempozyum ve TURNOG toplantıları belirli bir formatta kaydedildi. Siteye yüklendikten sonra, siteye üyelik kaydını tamamlayan üyelerimiz, (yayın izni verilen) tüm konuşmalara ve slaytlara ulaşabilecekler. Doğal olarak meslektaşlarımızın konuşmaları yalnızca dernek üyelerine açık olacak ve çalınmaya karşı korunacaktır. Web sitemizde yaptığımız bir yenilik de kredi kartıyla aidat ödemeye imkan sağlanacak olmasıdır. Üyelerimizin bu imkandan yararlanacaklarını ve 350.000 tl nı aşan aidat borçlarının bu şekilde kapanacağını umuyorum.

 6. Sağlık çalışanlarına şiddet azalacağına artarak sürmektedir. Yakın zamanda bir meslektaşımız hastası tarafından bıcaklanmış ve çok şükür kalıcı bir zarara uğramadan ameliyat edilerek sağlığına kavuşmuştur. Yönetim kurulumuz bu konuda diğer meslek derneklerine de örnek olacak bir çaba içindedir. Yönetim Kurulu olarak Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Sn Sedat Ergin'i ziyaret ederek sağlıkta şiddetin ulaştığı boyutlarla ilgili bilgi verdik ve konuyu gündeme getirmelerini rica ettik. Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Sn Asu Maro'ya  bir dizide sahnelenen asla kabul  edemeyeceğimiz sahnelerle ilgili bilgi verdik ve bu konuda yazdığı köşe yazısı yoğun olarak paylaşıldı. 24 Ocak da televizyon dizi senaristleri, yapımcılar, kanal yöneticileri ve basın mensuplarıyla bir araya gelerek dizilerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dair tek bir sahne olmaması, aksine araya eğitici sahneler konması için bilgilendirme toplantısı yapacağız.

 7. Özlük hakları konusu özellikle önem verdiğimiz temel sorunlarımızdan biridir. Bu dönemde Sayın Çağlar'ın gayretleriyle SUT ve geri ödemeler konusunda bakanlık yetkilileriyle görüşmeler sürmektedir. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Özlük Hakları Kurultayında da son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Düzenleyiciliğini Dr Önder Okay ve Dr Sedat Çağlı’nın yapacağı toplantı Ege Üniversitesi Konferans Salonunda 21-22 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. İnsan kaynaklarımız, SGK uygulamaları, SUT, HUV gibi konuların tartışılacağı bu kurultayda, meslektaşlarımız, bürokrasi ve sektör temsilcileri bahsedilen konularda düşüncelerini aktaracaklardır. Bu konuların en geniş şekilde tartışılması ve ileriye yönelik çalışmalar yapılabilmesi için tüm meslektaşlarımızı bu kurultaya davet ediyoruz.

 8. 2017 Dünya Kongresi hazırlıkları sürdürülmektedir. Kongre Başkanı ve düzenleme komitesi üyeleri, başarılı bir kongre gerçekleştirilmesi için çalışmalarını yoğun olarak yönetim kurulumuzla eşgüdüm içinde yürütmektedirler. Tüm camiamızın ülkemizde yapılacak olan bu kongreye destek vermesi hepimizin ortak arzusudur.

 9. Üyelerimizin bilimsel faaliyetlerine destek olmak temel görevlerimiz arasındadır. Derneğimiz tarafından verilen burslar devam etmektedir. Şeffaflık ve her üyemizin eşit olarak bu haktan yararlanabilmesi ilkesi gereği burs yönetmenliği yeniden düzenlenmiştir. Her yıl 12 üyemize altı ay süreli (dokuz aya uzatma opsiyonuyla) burs verilecektir. Bunun yanında uluslararası kongrelerde sözlü bildirisi kabul edilen ya da konuşma yapmak üzere davet edilen dört üyemize seyahat destek bursu verilecektir.

10. Genç meslektaşlarımızın eğitimi belki de derneğimizin en önemli görevidir. Bu amaçla temel eğitim kursu ve IBNC kursları bu yıl da ücretsiz olarak yapılacaktır. Kongre ihalemiz sırasında şartnameye ihaleyi alacak firmanın bu toplantıları ücretsiz olarak yapması koşulu konmuş ve böylece derneğimize yük olmadan gerçekleştirilmek üzere her iki toplantının sözleşmesi de yapılmıştır. Her iki kursun düzenleme kurulu, yoğun olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

11. Spinal Eğitim ve Öğretim Grubu Başkanı Sayın Kotil, 2017 yazında yapılacak yaz okulunda asistanlarımıza burs verilmesini önermiş, bu öneri yönetim kurulumuzca prensip olarak benimsenmiştir. Yapılacak ihale şartnamesi bu yönde hazırlanacaktır. 

12. 31. Bilimsel kongremizle ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Kongremizde konferans,panel ve sabah seminerlerinde kliniklerin en geniş ölçüde temsil edilmesi, özellikle periferde özveriyle çalışan genç akademisyenlerin ve uzmanların kongremize konuşmacı olarak katılması başlıca amacımızdır. Sözlü bildiri sunmanın doçentlik kriterlerinde yer alması nedeniyle bu yıl sözlü bildiri sayısı önceki yıllardan daha fazla olacak şekilde planlanmıştır ve formatında da değişikliğe gidilmiştir. Sözlü bildirileri sunacak meslektaşlarımızın bildirileri deneyimli hocalarımız, meslektaşlarımız tarafından toplantı sırasında yorumlanacaktır. Başka yeniliklerin de olacağı kongremizin bir şölen halinde gerçekleşmesi ancak siz değerli üyelerimizin katkılarıyla mümkün olacaktır, katılımınızı ve bilimsel katkılarınızı bekliyoruz.

Sevgili arkadaşlarım, kardeşlerim, kıymetli hocalarım; bu dönemde  birlik ve beraberliğimiz herşeyin üstündedir. Yola çıkarken en önemli misyonumuzun bu olduğunu vurgulamıştık. Yönetimler geçiçidir, asıl olan aramızdaki dostluklar ve meslektaş dayanışmasıdır. Bizden önceki yönetimler gibi biz de özveriyle, büyük bir gayretle çalışıyoruz. Gayemiz derneğimizin kurumsallaşmasını tamamlamak, şeffaf yönetim ilkelerini değişmeyecek şekilde anayasamız haline getirmek, derneğimizin ve iktisadi teşekkülümüzün harcadığı her kuruşun hesabını vererek, ekonomik olarak güçlü bir derneği bizden sonraki arkadaşlarımıza devretmektir. Her zaman söylediğim gibi, iyi niyetle çalışsak da hatalar yapabiliriz, gözümünden kaçan eksikler olabilir. Eleştirileriniz, uyarılarınız bizim için yol gösterici olacaktır.

 2017 yılının sizlere ve ailelerinize sağlık ve mutluluk getirmesini ve  bu yılın ülkemizin üzerindeki kara bulutların dağılacağı,  güleryüzle yeni günlere başlayacağımız bir yıl olmasını temenni ederim.

Saygılarımla,

Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulu adına

Türk Nöroşirürji Derneği  Başkanı

Dr. Talat Kırış