Türk Nöroşirürji Derneği 22. Bilimsel Kongresi web sayfası güncellenmiştir...

 

SOSYAL ETKİNLİKLER

Kremlin Palace Hotel / ASMA KAT FUAYE ALANI

SERGİLER

DR. RIFAT MUTLU


1949 yılında Ankara’da doğdu. 1967’de Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak, 1973 yılında ‘Tıp Doktoru’, 1978’de ‘Nöroşirürji Uzmanı’ oldu (E.Ü.Nöroşirürji ABD). 1978-1981 sürecinde E.Ü.Nöroşirürji ABD’de baş asistan olarak görev yapan Rıfat Mutlu, 1981’de İsveç Umea Üniversitesi Nöroşirürji bölümünde omurilik yaralanmaları, spastisite, ağrı konularında bir yıl çalıştı. İzmir’e döndükten sonra İzmir Devlet Hastanesi (1983-86), SSK Buca Hastanesi (1986-89) ve Eşrefpaşa Hastanesi’nde (1989-91) nöroşirürji uzmanı olarak görev yaptı.

1991’de, iki uzman arkadaşı ile birlikte, nöroşirürji grup çalışması yapan özel bir sağlık kurumunu ve ulusal düzeyde hizmet veren; medikal alarm merkezi, reanimobil kara ve hava ambulans sisteminden oluşan özel acil sağlık ağını kurdu, yöneticiliğini yaptı. 1992-94 sürecinde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İzmir İl Müdürü olarak görev yaptı. 1996-98 yıllarında bir siyasi parti İzmir İl Başkanlığı, 1999-2001 sürecinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı, 2001-2007 tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Başkan danışmanlığı yaptı.

Karikatür ile öğrencilik yıllarından bu yana yol arkadaşlığı yapan Rıfat Mutlu, üç kişisel sergi açmış, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda sergide karikatürleri yer almıştır. Yayınlanmış iki karikatür albümü bulunmaktadır. Karikatürcüler Derneği üyesi olan Rıfat Mutlu, 2004 yılından bu yana Cumhuriyet Gazetesi’nde karikatür çizmektedir.
 

 

Kremlin Palace Hotel / SALON 4

DR. ORHAN YAYLA
"Sıcak ışık"

Özgeçmiş:
Orhan Yayla 1961 yılında Zonguldak' ta doğmuş, İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

Çocukluğundan beri karakalem resim çizmiş, bir dönem mürekkep balığı iskeletinden oymacılık yapmış, fotoğraf makinesini ise çocukluğundan beridir tanırken, 1992 yılında bir arkadaşının tatlı baskılarıyla gündemine alıp, sonrasında da yaşamının önemli bir enstrumanı haline getirmiş ve bu süreçte dia gösterileri, karma sergiler ve değişik paylaşımlarda bulunmuştur.

2003 yılında "Ara Güler Klasikleri" adlı sergi ile tanıştığı İstanbul Fotoğraf Merkezi (İFM) ise onun için bir dönüm noktasıdır.

Orada aldığı siyah-beyaz fotoğraf eğitimi ile gerçek fotoğrafın ne olduğunu anlamaya başlamış, içindeki ışığın ortaya çıkması ile birlikte, çok uzun olsa da çizilen yeni bir yola girdiğini hem de kabullenerek fark etmiştir.

İFM' de aldığı eğitimi, karanlık odasını sıkça kullanarak, sergilerini hiç kaçırmayarak ve merkezin sunduğu olanakların tümünden faydalanıp, orada tanıştığı ve neredeyse hepsiyle dost olduğu Türk fotoğrafının en önemli insanlarının her birinden aldığı parçalarla pekiştirmiştir.

Sıcak Işık fotoğraf projesi İFM' de özellikle Mehmet Kısmet' in attığı ve attırdığı adımlarla ve Nevzat Çakır' ın katkıları ile şekillendirilmiş ve önce yine İFM' de sergilenip, sonrasında Trabzon ve Samsun' da da bu sergilenim sürdürülmüştür.

Sıcak ışık fotoğraf projesi ağustos 2007 de baskısı tamamlanarak fotoğraf kitabı haline getirilmiş ve İstanbul Fotoğraf Merkezi yayını olarak fotoğrafseverlere sunulmuştur.

Orhan Yayla Nöroşirurji uzmanıdır. (1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş, 1983 yılında GATA’ ya geçiş yapıp 1987 yılında mezun olmuştur. 3 yıllık kıta tabipliği dönemi sonrasında GATA H.Paşa Eğt. Hast. de 1990-1995 yılları arasında yaptığı ihtisas ile Nöroşirürji uzmanlığını kazanmış, 1998 yılına kadar Gümüşsuyu Askeri Hastanesinde uzman olarak çalışmış ve sonrasında istifa ederek askeri hekimlikten ayrılmıştır. O tarihten beridir özel hastanelerde çalışmaktadır.)

Kremlin Palace Hotel / ASMA KAT FUAYE ALANI

SEÇİL SEVER EFELER
“Tezhip, Minyatür ve Ebru Sanatı”

1976 Aydın, Çine doğumlu olan sanatçı hemşire; ilk ve orta öğrenimini Çine’ de tamamladı.

1993 yılında Aydın Sağlık Meslek Lisesini bitirdi. Aynı yıl Ege Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O.’ lunu kazandı. Yine 1993’ te İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hemşire olarak göreve başladı. Gece çalışıp gündüz okula devam ederek 1995 yılında eğitimini tamamladı.

Bu arada resme karşı olan merakı ile resim kursuna katıldı ve hobi olarak sürdürdüğü sanatla ilişkisini; 1998 yılında Dokuz Eylül Ünv. Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El sanatları Bölümü, Tezhip Anasanat Dalı’ nı kazanarak devam ettirdi. Gece ve hafta sonları nöbet tutarak sürdürdüğü lisans eğitimini, 2002 yılı Güzel Sanatlar Fakültesi birincisi olarak tamamladı.

2002 ‘de, aynı okulun Güzel Sanatlar Enstitüsü “Tezhip Ana Sanat Dalı” nda yüksek lisans eğitimine başladı. 2006 Eylül’ de “İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ nde Bulunan Yazma Eserlerin Madalyonlu Zahriye Sayfalarının İncelenmesi” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisanstan mezun oldu.. Profesyonel mesleği olan hemşirelik yaşamına da; İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Hemşiresi olarak devam etmektedir.

Sanatçı, okul yaşamı sırasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sergi salonunda ve İzmir Resim Heykel Müzesi’ nde karma sergilere katılmıştır. 15 04 06 tarihinde İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ inde kişisel sergi açmıştır.

 

 

<<Geri

 

LookUs | Online Makale